Zamki krzyżackie

Zamki krzyżackie
1 vote, 2.00 avg. rating (58% score)

tani hostel (6)Krzyżacy wybudowali najwięcej swoich zamków w czternastym wieku: w Prusach było ich około 200, a dzisiaj na terenie naszego kraju jest ich 45. Krzyżackie budowle były zarówno klasztorami jak i twierdzami. Jeszcze dzisiaj te, które pozostały (wiele jest w ruinie a niektóre zostały przebudowane) imponują swoim ogromem.
Każda krzyżacka warownia składała się z podzamcza, na które składały się stajnie, kuźnie, obory i pomieszczenia przeznaczone dla służby, oraz zamku właściwego, czyli klasztoru, do którego wstęp mieli tylko zakonnicy. Tutaj znajdowały się komnaty mieszkalne (zakonnicy sypiali we wspólnych sypialniach; tylko komturowie mieli swoje oddzielne małe mieszkanka), kaplica, jadalnia (refektarz), gdzie oprócz posiłków zakonnicy spędzali wolny czas i sala narad, czyli kapitularz, a także zbrojownia i magazyny.
Największym krzyżackim zamkiem był Malbork (stolica krzyżackiego państwa), który wraz z przyległościami zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Oprócz zamku w Malborku wspaniałe budowle krzyżackie doskonale zachowanie do dzisiejszych czasów1) znajdują się w Toruniu, Nidzicy, Kwidzynie, Bytowie?

Podobne wpisy o podróżach oraz turystyce:

about author

admin

related articles

Polecamy: