Portofino

Co łączy Włochy, “Modę na Sukces” i Wayne’a Rooneya? Śmiało założyć można by, że nic. W rzeczywistości punktem wspólnym jest Portofino, oficjalnie niewielka osada rybacka w środkowej części Ligurii, w prowincji Genua. Co jednak włoska miejscowość o powierzchni zaledwie 2 i pół kilometra kwadratowego, zamieszkiwana przez 500 osób, może mieć wspólnego z ikonami amerykańskiej i brytyjskiej popkultury? Mówiąc konkretnie – właśnie w Portofino nagrywano część z miliona odcinków “Mody”, natomiast bodaj najlepszy angielski piłkarz młodego pokolenia właśnie tutaj brał ślub. Mówiąc zaś ogólnie, Portofino jest bodaj najbardziej znanym z miniaturowych luksusowych kurortów w tej części Europy, sławą swoją nie ustępując pobliskiemu – choć dziesięciokrotnie większemu – francuskiemu Saint-Tropez.
—–
REKLAMA
Jeśli interesuje Cię Toskania agroturystyka to sprawdź nasze oferty i wynajmij domek na włoskiej wsi razem z przyjaciółmi.
—–
Trudno zatem już teraz nie odgadnąć prawdziwego charakteru Portofino, które – rzecz oczywista – poza korzeniami, z osadą rybacką nie ma już zupełnie nic wspólnego. Dzisiaj, to luksusowy kurort, w którym spotkać można najbardziej znane sławy świata filmu, sportu czy piosenki. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu być Madonną, by spędzić udane wakacje w Portofino. Nie trzeba także od razu być Rockefellerem, by podołać finansowym wymaganiom tutejszych hoteli. Trzeba jednakże wiedzieć, gdzie szukać. Bo jak Bułgaria noclegi niedrogie oferuje w każdym ośrodku w dość znacznych ilościach, tak Portofino raczej przoduje w tych drogich i ekskluzywnych kwaterach. I podobnie jak Chorwacja apartamenty gwarantuje z basenem i widokiem na morze, tak i tutaj liczne są tego typu propozycje.

Co w Portofino, poza przysłowiowym chłonięciem luksusu, godne jest uwagi? Przede wszystkim kościół San Giorgio – tam rzekomo znajdować się mają szczątki św. Jerzego – latarnia morska oraz malowniczy park krajobrazowy Parco Naturale di Monte di Portofino, którego ozdobą są górujące nad miasteczkiem wzgórza. Warto także przejść się po porcie, choćby z czysto marynistycznych względów – tu obejrzeć można najwspanialsze jachty, dumnie prezentowane przez żądnych podziwu właścicieli. Koniec końców, Portofino zobaczyć trzeba. Czy jednak zatrzymywać się w nim na dłużej, to kwestia względna. I – oczywiście – wszystko zależy od tego, czego oczekuje się od wakacji. Bo jeżeli ciszy, spokoju i przyjaznej atmosfery, to przyjeżdżając do Portofino srogo można się zawieść – atmosfera przepychu, granicząca wręcz z nachalnością, na dłużej jest tu naprawdę trudna do zaakceptowania.