Bajkał

Bajkał
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

Bory Tucholskie wakacje z dzieckiem (3)Jezioro Bajkał jest najgłębszym jeziorem na świecie ? jego najgłębsze miejsce położone jest 1630 metrów pod powierzchnią wody. Jest też jeziorem najstarszym ? jego wiek szacuje się na około 25 milionów lat. Bajkał ma 640 kilometrów długości a jego szerokość w niektórych miejscach dochodzi do 80 kilometrów. Jest tak duże, że mieszkańcy o rybakach nie mówią, że wypływają na jezioro, lecz, że wychodzą w morze, a jezioro ma ogromne znaczenie w rybołówstwie tego regionu.
Jest to miejsce bardzo wyjątkowe ? w samym jeziorze i w okolicy żyje około 2600 gatunków zwierząt i roślin, z czego ponad połowa występuje tylko tutaj jak na przykład omul, cyraneczka, czy bajkalska foka.
W 1996 roku Jezioro Bajkał zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Okolice jeziora zamieszkują Buriaci, ludy, które wywodzą się z Mongolii. Osiedlili się tutaj kilkanaście wieków temu i nazwały jezioro, którego nazwa w tłumaczeniu oznacza ?bogate jezioro?. Bogactwa tego regionu odkrywali także polscy zesłańcy na Syberię Benedykt Dybowski, Jan Czerski i Aleksander Czekanowski.

Podobne wpisy o podróżach oraz turystyce:

about author

admin

related articles

Polecamy: